Amazon Dropshipping Nedir ,Nasıl Yapılır?

          Satıcıların sıklıkla tercih ettiği bir pazarlama tekniği olan dropshipping nedir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Büyük avantajlar sunan dropshipping, Türkçe olarak stoksuz satış anlamına gelmektedir. Fabrikadan halka satış olarak da bilinir. Yani satıcılar, müşterilerin ürünü almasına yardımcı olan bir aracıdır. Bu da envanter yönetimini, depolamayı, nakliye masraflarını ve her türlü lojistik süreci ortadan kaldırır. Tüm bu işler satıcılar yerine, üretici şirketler tarafından halledilir. Tabii ki stoksuz satış yapan satıcılar; kâr hesaplaması, ürün pazarlama, fikir üretme gibi konuları üstlenmelidir. Ürünü satın alan müşteriler, nakliyede veya üründe herhangi bir sorun yaşarsa bu satışı yapan firmaya ulaşır. Bu yüzden dropshipping yapan satıcılar, müşteri sorunlarıyla ilgilenebilmek için süreçlere hakim olmalıdır. Dropshipping nedir sorusunun yanıtı kısaca bu şekilde açıklanabilir. Eğer küçük bir sermayeniz varsa ve girişimcilik yapmak istiyorsanız, stoksuz satış yöntemini tercih edebilirsiniz. Zamanla kâr marjınızı yükseltebilir ve markanızın tanınmasını sağlayabilirsiniz. Stoksuz satıştan kâr elde edebilmek için yapmanız gereken tedarikçinin belirlediği fiyattan daha yüksek bir fiyat belirlemek olabilir.


Amazon satıcıları da dropshipping satış yönteminin avantajlarından yararlanabilir. Güvenilir tedarikçilerle anlaşan ve Amazon satış politikalarına uyma sözü veren satıcılar, Amazon’da stoksuz satış yapabilirler. Amazon’un üye mağazaları da stoksuz bir şekilde müşterilerin satın aldığı ürünleri gönderebilir. Amazon dropshipping sayesinde siz de stok tutma zahmetinden kurtulabilirsiniz. Bunun için öncelikle Amazon satış hesabı açmak gerekir. Hesap açarken ise e-posta, kimlik, kredi kartı, şirket, iletişim ve banka hesap bilgileri gibi bilgiler girilmelidir. Hesabı açtıktan sonra müşterilerden sipariş alabilir ve ürünleri temin edebilirsiniz.

Dropshipping nasıl yapılır sorusunun yanıtı ise adım adım şöyledir:

Amazon’da stoksuz satış yapabilmek için ise tedarikçiler ile satıcılar arasında güven anlaşması yapılır. Ürün paketlerinde ve evraklarda yazılı iletişim bilgilerinin yalnızca satıcı bilgileri olacağı konusunda anlaşılır. Siparişleri kargolarken satıcı, tekrar tedarikçi ile iletişime geçer. Satıcıların müşterilere her türlü aksilikte yardımcı olacaklarını güvence olarak vermeleri gerekir. Amazon dropshipping nasıl yapılır sorusu ise kısaca bu şekilde yanıtlanabilir. Stoksuz satış anlamına gelen dropshipping, depo alanı, stok masrafı ve kargolama zahmeti olmadan satış yapmayı sağlayan bir ticaret yöntemidir. Doğru ürünleri, tedarikçileri ve pazaryerlerini seçerek gelir elde etmeye başlanabilir. Ayrıca satışlarını ve kendini denemek isteyen satıcılar bu yöntemi tercih edebilir. Avantajlı özellikleri ile hem kolay bir satış imkanı sunar hem de e-ticarette satış deneyimi kazandırır. Ayrıca e-ticaret satışının getirdiği depolama, envanter yönetimi, lojistik aşamalar gibi süreçlerden kurtulmak için de ideal satış modelidir. Stoksuz satışta alıcı, satıcı ve tedarikçi tarafları yer alır. Stoksuz satış yapan satıcı, taraflar arasında aracı rolü üstlenir. Satıcılar stok sayısını tutmadığı ve depolamadığı ürünleri satar. Müşteri bir sipariş verdiğinde, dropshipping firmaları bunu tedarikçiye iletir ve tedarikçi ürünü müşteriye gönderir. Yani kargo yönetimi, ürün gönderimi, envanter yönetimi ve tüm lojistik süreçlerden tedarikçi sorumludur. Tedarikçi deposundaki ürünleri alıcıya ulaştırma, satıcı ise müşteriye ürünleri sunma görevlerini üstlenir. Ayrıca müşterilerin olası sorunlarıyla da satıcı ilgilenir. Satıştan elde edilen gelir ise yapılan anlaşmaya göre iki taraf arasında paylaştırılır.

Dropshipping/Stoksuz Satış Politikası Nedir?

Aşağıdaki stoksuz satış örnekleri, siparişlerini kendiniz gönderdiğiniz ürünleri satma kabiliyetinizin kısıtlanmasına neden olabilecek politika ihlalleri olduğundan kesinlikle yasaktır:

 Kargoda kayıtlı satıcı olarak görünmediğiniz veya sevk i̇rsaliyelerinde, faturalarda ya da dış ambalajda sizden başka birinin adı (başka bir çevrimiçi perakendeci dahil) göründüğü halde başka bir çevrimiçi perakendeciden ürün satın alıp bu perakendecinin, ürünleri doğrudan müşterilere göndermesini sağlamak
 Sevk irsaliyelerinde, faturalarında, dış ambalajında veya diğer bilgilerinde size ait olmayan bir satıcı adının ya da irtibat bilgisinin yer aldığı siparişler göndermek

Siparişleri stoksuz satış firması kullanarak göndermeyi planlıyorsanız şunlara her zaman dikkat etmelisiniz:

 Tedarikçinizle, tüm sevk irsaliyelerinde, faturalarda, dış ambalajda ve ürünlerle bağlantılı olarak verilen diğer bilgilerde ürünlerin kayıtlı satıcısı olarak sizi göstereceğine (ve başka kimseyi göstermeyeceğine) dair bir anlaşma yapın.
 Siparişi kargoya vermeden önce, üçüncü taraf stoksuz satış firmasının bilgilerini taşıyan tüm sevk irsaliyelerini, faturaları, dış ambalajı veya diğer bilgileri kaldırın.
 Ürünlerinizin müşteri iadelerini kabul etme ve işleme sorumluluğunu üstlenin.
 Satıcı sözleşmenizdeki tüm koşullara ve geçerli Amazon politikalarına uyun.

Girişimci bir ruha sahipseniz ve küçük bir sermayeniz varsa, dropshipping tam size göre olabilir. Hayallerinizdeki şirketi kurmak için bunlar yeterli olabilir. Bir süre sonra kâr marjınızı yükselterek satıcı profilinizi daha da büyütebilirsiniz. Dropshipping yapan firmalar stok tutmadan satış yapma imkanı elde eder. Yeni başlayanlar için stoksuz satış modeli, oldukça avantajlı bir seçenektir. Bu alanda deneyim elde etmek isteyen girişimciler, dropshipping ile pek çok avantaja sahip olabilir. Daha geniş müşteri kitlesine ulaşmak ve satış gelirlerini artırmak için doğru ürünleri tespit etmek önemlidir. Online kanalda bir mağazaya sahip olan satıcılar, bu model ile müşterilerine ürünleri sunar ve tedarikçiler bu ürünleri gönderir. Satıcı açısından oldukça kolay ve avantajlı bir satış modelidir; çünkü lojistik süreçlerin tümünü ortadan kaldırır. Ayrıca stok bulundurma şartı olmadığı için fiziksel bir mağaza açmaya ya da depolama hizmeti almaya da gerek kalmaz. Sağladığı bu avantajlar ile satıcı için masrafları da minimuma indirir. Dekorasyon, yatırım, lojistik gibi maliyetlerden kurtulmayı sağlar. Dropshipping oldukça sık tercih edilen bir iş modeli olarak ön plana çıkar.

kaynak : satis.amazon.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir