Dropshipping Nasıl Yapılır ?

Dropshipping yapmak için satıcıların kendilerine online kanalda bir mağaza açması gerekir. Satıcılar ayrıca tedarikçileri ile anlaşmalıdır. Mağaza açıldıktan sonra tedarikçi ile anlaşmak ve satılmak istenen ürünler listelenmelidir. Dropshippinge nasıl başlanır sorusunun yanıtı ise öncelikle bir fikir bulmaktan geçer. Hizmet etmek istediğiniz kitleyi seçmeniz fikir oluşturmanız açısından oldukça önemlidir. Satılacak ürünlerin hem satıcı hem de alıcı için değerli olması gerekir. Fikri oluşturduktan sonra ise tedarikçi bulunmalıdır. Güvenirlik, satış politikaları ve ürün kalitesine göre tedarikçiler karşılaştırılmalı ve en iyisi seçilmelidir. Ardından dropshipping için pazar analizi yapılmalıdır; markayı tanıtmak, rekabeti artırmak ve stratejileri değerlendirmek için bu çok önemlidir. 5 adımda dropshipping nedir nasıl yapılır sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir:

1. Adım

Pazar araştırması ve ürün seçimi: Girişimcilerin, satış yapmak istedikleri sektörle ilgili detaylı bir pazar analizi yapması gerekir. Buna göre pazarlama stratejisi gerçekleştirilebilir. Ardından ürün seçme kısmına geçilir.

2. Adım

Tedarikçi bulma: Pazar analizi yapılıp ürünler seçildikten sonra tedarikçi bulma kısmına geçilir. Tedarikçi seçerken pek çok kritere dikkat etmek gerekir.

3. Adım

Mağaza kurma ve ürün listeleme: Bir mağaza kurarak dropshippinge başlanabilir. Ardından satışa sunulacak olan ürünler listelenmelidir.

4. Adım

Siparişi ve ürün tutarını tedarikçiye aktarma: Müşterilerden satıcılara gelen siparişler ve bunların bedeli, tedarikçilere iletilmelidir. Bu kısımdan sonrası satıcının sorumluluğundan çıkarak tedarikçinin sorumluluğuna geçer.

5. Adım

Tedarikçinin ürünleri alıcıya göndermesi: Tedarikçi, sipariş alınan ürünleri deposundan alır ve paketler. Kargolayarak alıcıya teslim eder.

Dropshipping için Amazon Türkiye oldukça güvenilir bir mecradır. Temel olarak stoksuz satış iki noktada birleşir. Herhangi bir tedarikçiden alınan ürünü çok az kâr koyarak firmalar kendi mağazalarında satabilir. Bu durumda verilen sipariş, satıcının ürünü belirlediği siteden satın alınmış olur ve satıcı adrese müşterinin adresini yazar. Eğer istenirse tedarikçi ile anlaşılabilir ve gelen sipariş direkt tedarikçiye bildirilebilir. Bu durumda tedarikçi ile dropshipping yapmak daha faydalı ve güvenilirdir. Düşük bir maliyetle başlanan dropshippingten fazla kâr elde etmek için tedarikçilerle anlaşma yaparak satış yapmak daha avantajlıdır. Amazon stoksuz satış konusunda oldukça güvenilir bir perakendecidir. Satıcılar ile tedarikçiler arasında anlaşmalar yaparak ve Amazon’un satış politikalarına uyarak satış gerçekleştirilir. Bu durum hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça avantajlıdır.

kaynak: satis.amazon.om.tr

One thought on “Dropshipping Nasıl Yapılır ?

 • 31 Mayıs 2023 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  Hi, this is a comment.
  To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
  Commenter avatars come from Gravatar.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir