eBay Nedir?

3 Eylül 1995’te ortaya çıkan Ebay Amerikalı girişimci Pierre Omidyar tarafından kurulan bir Amerikan şirketidir. Alıcı ile satıcıyı bir araya getiren bir pazaryeri konumunda olan eBay satış yapmak için ve açık artırma sistemi için kullanılmaktadır. Ebay satış mantığı Türkiye’deki Trendyol, N11, Hepsiburada gibi pazaryerleri ile çok benzerdir. Alıcı ve satıcıyı aynı platformda buluşturarak komisyon alan ve bu sistemle işleyen bir sistemdir .

Dünyada ilk kurulan e-ticaret sitelerinden biri olan eBay’de satış yapmak ; Türkiye’deki e-ticaret firmalarıyla birlikte bireysel satış yapmak istryen kişilerin de tercih ettiği bir platformdur. Şu an için Ebay hem alışveriş aracı olarak hem de işletmeler için bir pazaryeri olmak üzere yüzden fazla ülkede faaliyet gösteren ve her gün milyonlarca kullanıcıya ulaşan uluslararası bir ticaret platformudur.

EBay’de satış yapmaya karar verdikten sonra ilk olarak işe hesap oluşturmakla başlamak gerekir. Ebay internet sitesi ana sayfasında sol üst kısmında yer alan “register” alanına tıkladığınızda sizden doldurmanız istenen isim-soy isim, e-mail ve parola alanlarını doldurmakla işe başlayabilirsiniz . eBay’de kaydınızı yaptıktan sonra ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan “sell” alanına tıklayarak bu kısımdaki ilgili alanları da doldurmanız gerekir. Burada bulunduğunuz ülke, açık adresiniz, cep telefonu numarası bilgileriniz istenmektedir. Adres alanına işletme adresi de yazabilirsiniz. Cep telefonu numaranızın doğrulaması yapıldıktan sonra kayıt işleminiz tamamlanmıştır. Ebay hesabınızı oluşturulduktan sonra hem ürün alabilir hem de satış yapmaya başlayabilirsiniz.

eBay’de satış yapmak için eBay’de mağaza açmak mümkün olmakla birlikte, bunu yapmak için eBay satıcı hesabı başvurusunda bulunmanız ve hesabınıza kredi kartınızı tanımlamanız gerekir. eBay’da mağaza açmak isteyenlere farklı bütçe ve özelliklerde 4 çeşit mağaza seçeneği sunulur. ( Yıllık kısımda bulunan ücret yıllık anlaşılması durumunda aylık ödenecek ücrettir. )

Markanızın ve ürünlerinizin bilinirliliğini artırmak için var olan e-ticaret sitenizdeki ürünleri bu pazaryerinde ayrıca satışa sunmanız mantıklı olabilir. Çünkü ayrıca bir sanal mağazanızın da olması size gelen müşterilerinize hem güven verir hem de yeniden alışveriş yapmalarını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir