E-ticaret yeni başlayanlar !!

1. e-Ticaret Platformunuzu Seçin

İşletmenizin sorunsuz çalışacağının bir göstergesi, seçtiğiniz e-ticaret platformunun üzerinde kurulu olduğu platform ve sunulan e-ticaret özellikleridir. e-Ticaret platformu seçerken dikkate almanız gereken bazı faktörler şunlardır: Ticaret araçlarının çeşitliliği, fiyatlandırma paketleri, tasarım yetenekleri ve mobil uyumluluk optimizasyonu.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bir çevrim içi mağaza açarken dikkate almanız gereken konulardan biri, hedef kitlenizi belirlemektir. Hedeflediğiniz kitle ; satılacak ürünleri, web sitesi tasarımını, satış tekniklerini ve kargolama ihtiyaçlarını belirlemek için önemlidir.

3. Sattığınız Ürün veya Hizmeti Belirleyin

E-ticaret mağazası açarken neyin satılacağını belirlemek son derece önemlidir. Bu seçimi yapmanın birkaç yolu vardır. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak, bu kararı vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca, trendleri takip ederek popüler bir ürünü iyileştirip sunmak da bir seçenek olabilir. Gönderimi kolay ürünler tercih etmek de oldukça önemlidir. Ve tabii ki, kâr oranını mutlaka hesaplamanız gerekmektedir.

4. Bir Dropshipper (Tedarikçi) ile Anlaşın

Hızlı bir şekilde satış yapmaya başlamak istiyorsanız, bir tedarikçi ile anlaşarak stoksuz bir iş modeli oluşturabilirsiniz. Dropshipping, herhangi bir envanteri tutma, yönetme veya gönderme zorunluluğu olmadan ürünleri satmanıza imkan sağlayan, başlatması ve yürütmesi kolay bir perakende seçeneğidir. Stoksuz satış işletmesi kurulumunda hız sağlamanın yanı sıra, envanter yönetimi, siparişleri tamamlama kolaylıkları, ön maliyetleri minimuma indirme gibi önemli avantajlar da sunar. Böylelikle, müşteriler sitenizden ürün satın aldığında, sipariş bilgilerini siparişi yerine getiren ve gönderen stoksuz satış tedarikçisine iletmek yeterli olacaktır.

5. Ödeme Hizmeti Sağlayıcınızla Temasa Geçin

İşletmenizin çevrimiçi ödemeleri sorunsuz ve güvenli bir şekilde alabilmesi için çevrimiçi mağaza kurmak çok önemli bir adımdır. Ödeme yöntemlerine karar verirken, müşterilerinizin en sık kullandıkları kredi ve banka kartları, dijital ödeme sistemleri, banka havaleleri ve teslimatta nakit gibi ödeme seçenekleri de dahil olmak üzere birden fazla ödeme seçeneği sunmak mantıklı olacaktır. Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödemeler de dahil olmak üzere bir şirketin yaptığı her işleme belirli işlemler uygular. Bir e-ticaret sitesi aracılığıyla ödeme kabul etmek için sağlayıcı tarafından kimliğinizin doğrulanması gerekir.

6. Mağazanıza Bir İsim Verip Alan Adınızı Alın

Ne satacağınıza, kime satacağınıza ve nasıl satacağınıza karar verdikten sonra işletmeniz için akılda kalıcı bir isim bulmanın zamanı geldi. Bu aşamada ürününüzle, sektörünüzle, değerlerinizle veya markanızı benzersiz kılan şeylerle ilgili kelimeler üzerinde çalışabilirsiniz. İşletme adı seçiminizi SEO dostu yapmak mantıklıdır. Alıcıların kullandığı terimler için çevrimiçi arama eğilimlerini görün. İşnet hosting hizmetleri ile web sitenizin hosting hizmeti için ucuz bakım, onarım ve lisans yenileme ücretlerini alabilirsiniz.

7. Sitenizi Satış Odaklı Olarak Tasarlayın

E-ticaret mağazanızın vitrinini tasarlayıp, tasarımın dönüşümler için optimize edildiğinden emin olmalısınız. e-Ticaret web sitenizin güzel görünmesi önemli olsa da satın alma ve ödeme sürecinde müşterilere sorunsuz bir şekilde rehberlik etmesi de önemlidir. Ne sattığınızın net anlaşıldığı, iyi tanımlanmış “call to action” yönlendirmelerinin bulunduğu, iyi düzenlenmiş kolay gezilen bir mağaza oluşturmaya özen gösterin. İşNet uzmanlığıyla yönetilebilir hizmet yapısı sunan, güvenlik seviyenizi artırp işinize odaklanmanızı destekleyen İşnet’in İşteGüvenlik hizmetinin avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

8. Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

Güçlü bir e-ticaret marka kimliği oluşturarak e-ticaret mağazanızı unutulmaz kılabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi artırın. Buna şirketinizin adı, logosu, renk paleti ve ses tonu gibi unsurlar dahildir. Marka kimliğinizin işletme türünüz ve hedef kitlenizle güçlü bir bağa sahip olması gerekir. Web sitenizi, e-postalarınızı, faturalarınızı, ürün ambalajınızı, nakliye malzemelerinizi ve pazarlama kampanyalarınızı tasarlarken markanızın ambalajını, stilini ve logosunu kullandığınızdan emin olun. Etkili bir marka kimliği oluşturmak müşteri sadakatini artırabilir.

9. İş Yapınıza Karar Verin

Şahıs mülkiyeti veya ortaklık da dahil olmak üzere bir iş yapısına karar vererek işinizi kurmanın hukuki yönlerini tamamlayın. İşletmeniz ve konumunuzla ilgili tüm lisans ve izinler için gerekli resmi başvuru ve süreçleri tamamlamanız gerekir. Sanal mağazada satış yapmak ve ödeme yöntemlerini kullanmak için vergi mükellefi olmanız gerekir.

10. Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

Çevrimiçi mağazanız için sosyal medya platformlarında işletme sayfaları oluşturmanız ve web sitenizin bağlantısı, konumu ve iletişim bilgileri gibi işletme bilgilerinizi profil sayfanızda güncellemeniz önemlidir. E-ticaret sitenizi Facebook Shop ile entegre ederek veya Instagram gönderilerinizi online mağazanıza bağlayarak müşterilerinizin doğrudan sosyal medya sayfalarınızdan alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için web sitenizi optimize etmeniz gerekir. Müşterilerin sattığınız ürün türlerini ararken mağazanızı bulmasını kolaylaştırın. Hedef kitlenizi çevrimiçi mağazanıza çekmek için ücretsiz veya ücretli pazarlama ve reklam stratejilerini kullanabilirsiniz.

Kaynak: entrepreneur.com, foundr.com, ecommerceceo.com , iş.net.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir