Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

 

Stoksuz ticaret yani dropshipping sunduğu bir çok avantajla birlikte dezavantajları da vardır. Bu işe başlamak isteyen arkadaşların bu satış modelini seçmeden önce dezavantajları da bilmesi oldukça mühimdir. Haydi birlikte Dropshipping’in dezavantajlarına bir göz atalım:

● Yapılan ticarette komisyon mantığı ile satış yapıldığından dolayı kâr marjı düşüktür.
● Ödeme altyapısı sağlayan şirketlerin ve pazar yerlerinin (amazon) aldığı komisyonlar da kârın düşmesine neden olur.
● Diğer satış modellerine göre çok daha avantajlı, masrafsız ve kolay olduğundan bu yöntemi kullanan girişimci sayısı oldukça fazladır. Yani rekabet ortamı vardır.
● Sadece dropshipping yapan kişi ve firmalarla değil, diğer satıcı markalarla da rekabet edilir.
● Yapılan bu rekabette öne geçmek için dropshipping yapan firma ve kişilerin ürün fiyatlarını düşürmeleri gerekebilir. Bu da edinilen kârın azalmasına sebep olur.
● Tedarikçi firmanın stoklarını sürekli kontrol ederek  ürün listesini güncel tutmak gerekir. Bu yüzden envanter yönetimi açısından zordur.
● Tedarikçinin yükümlülüğünde olan konularda herhangi bir aksaklık yaşanırsa, müşteri satıcıyla iletişime geçer. Bu durumlarda uğraşması gereken taraf satıcıdır.
● Tedarikçi firma paketleme ve kargolamada hata yaparsa, bunun sorumlusu olarak satıcı firma veya kişi görülür. Dolayısıyla olumsuz etkilenilebilir.
● Müşterilerle muhatab satıcı olduğundan şikayetleri dinlemesi ve çözüm üretmesi gereken şahıs da satıcıdır.
● Satış listesindeki ürünler ile alakalı en az tedarikçi kadar satıcının da bilgi sahibi olması gerekir. Aksi halde yeterli teknik destek almakta zorlanılabilir.

Dropshipping modeli ile satış yaparak para kazanmak isteyen girişimcilerin bu dezavantajları da bilmesi gerekir. Aksi halde zarar edilebilir. Satıcı firmanın nakliye sürecindeki gecikmeler, satıcıların olumsuz etkilenmelerine sebep olabilir. Ayrıca arz talep zincirini kontrol ederek ürün seçmek çok önemlidir. Bazı ürünlerde oldukça fazla rekabet olabilir. Dropshipping’in dezavantajları ve riskleri göz önüne alarak bu işe başlamak gerekir. Amazon firması üzerinden dropshipping yapmak anlaşmalar neticesinde daha güvenli hale getirilir. Tedarikçi firmalar güvenilir kişilerden seçilir.  Amazon’un satış politikaları da gayet güvenli bir satış ortamı sunar. Hem satıcılar hem de müşteriler bu imkanlardan faydalanırlar. Dropshipping satış yapmaya yeni başlayan satıcılar için Amazon, oldukça güvenilir bir pazar ortamıdır. Droshipping’e başlamadan önce bu modelin avantajları ve dezavantajları mutlaka değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir