Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

 

Stoksuz ticaret sunduğu pek çok avantajın yanı sıra dezavantajlara da sahiptir. Satıcıların bu satış modelini tercih etmeden önce dezavantajları da bilmesi oldukça önemlidir. Dropshipping’in dezavantajları ile ilgili aşağıda bilgi verilmiştir:

● Komisyon mantığı ile satış yapıldığından kâr marjı düşüktür.
● Ödeme altyapısı sağlayanların ve pazar yerlerinin aldığı komisyonlar da kârın düşmesine neden olur.
● Diğer satış modellerine göre daha avantajlı ve kolay olduğundan girişimci sayısı da oldukça fazladır. Yani rekabet çok fazladır.
● Yalnızca dropshipping yapan firmalarla değil, diğer satıcılarla da rekabet edilir.
● Rekabette ön plana çıkmak için dropshipping yapan firmaların ürün fiyatlarını düşürmeleri gerekir. Bu da kârın azalmasına neden olur.
● Tedarikçinin stoklarını sürekli kontrol etmek ve ürün listesini güncel tutmak gerekir. Bu yüzden envanter yönetimi açısından zordur.
● Tedarikçinin yükümlülüğünde olan konularda herhangi bir aksaklık yaşanırsa, müşteri satıcıyla iletişime geçer. Bu durumlarda uğraşması gereken taraf satıcıdır.
● Tedarikçi paketleme ve kargolamada hatalar yaparsa, bunun sorumlusu satıcı olarak görülür. Dolayısıyla olumsuz etkilenir.
● Müşterilerin muhatabı satıcı olduğundan şikayetleri dinlemesi gereken kişi de satıcıdır.
● Satıştaki ürünler ile ilgili en az tedarikçi kadar satıcının da bilgi sahibi olması gerekir. Aksi takdirde yeterli teknik destek sağlanamaz.

Amazon Türkiye dropshipping modeli ile satış yapmak isteyen girişimcilerin bu dezavantajları da bilmesi ve göze alması gerekir. Aksi takdirde kârdan çok zarar elde edilir. Nakliye süresindeki gecikmeler, satıcıların olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca arz talep zincirini kontrol edememek de olumuz bir özelliktir. Bazı ürünlerde de çok fazla rekabet vardır. Satıcılar, numuneler dışındaki ürünleri göremediği için ürün kalitesinin sürdürülebilirliğinden emin olamaz. Dropshipping’in dezavantajları ve riskleri göz önünde bulundurularak girişimde bulunmak gerekir. Amazon’da dropshipping yapmak anlaşmalar çerçevesinde daha güvenli hale getirilir. Tedarikçiler tamamen güvenilir kişilerden seçilir ve Amazon’un satış politikaları oldukça güvenli bir satış imkanı sunar. Hem satıcılar hem de müşteriler için oldukça avantajlı özelliklere sahiptir. Dropshipping ile satış yapmaya başlamak isteyen satıcılar için Amazon, oldukça güvenilir pazarlardan biridir. Stoksuz satışa başlamadan önce bu modelin avantajları ve dezavantajları iyice değerlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir